Jubileuszowy – X Ogólnopolski Konkurs “Siedem grzechów głównych” rozstrzygnięty!

Już po raz dziesiąty wyłoniono najlepsze prace w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ” Siedem Grzechów Głównych”. Konkurs zorganizowany został  przez Pałac Kultury Zagłębie w Dąbrowie Górniczej. Na konkurs napłynęły 564 prace plastyczne z całej Polski, m.in. z Będzina, Dąbrowy Górniczej, Elbląga, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Jaworzna, Kielc, Krakowa, Łodzi, Mysłowic, Myszkowa, Nowego Targu, Piły, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy, Wejherowa, Zamościa, Zduńskiej Woli.  Jury miało trudne zadanie i musiało wybrać spośród wielu pięknych i mądrych wypowiedzi tych, które stanowiły najlepsze zobrazowanie tematu. Jubileuszowa edycja rozstrzygnięta została w czterech kategoriach:malarstwo,grafika warsztatowa i komputerowa, .  W organizację tej edycji konkursu zaangażował się Uniwersytet Śląski w Katowicach. Obok prof. dr hab. Urszuli Szuścik (Uniwersytet Śląski w Katowicach),  w skład komisji weszli : ks. Tomasz Zmarzły (historyk sztuki) i artysta plastyk Bartosz Gawlik (Muzeum Zagłębia w Będzinie).Jury wytypowało projekty najmocniej odzwierciedlające ideę konkursu. Walory artystyczne i techniki potraktowane zostały jako środki dotarcia do celu, czyli zobrazowania, wyrażenia językiem sztuki tego, co jest istotne. Niekiedy uczestnicy bardzo prostymi środkami  wyrazili istotę grzechu, jego konsekwencji, przyczyn, przemian myślenia i postępowania jednostki i grupy społecznej.  Jury postanowiło przyznać II nagrodę Katarzynie Sosnowskiej( 12 lat) z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie  a Sandrze Wiśniewskiej (14 lat) wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy. Zwieńczeniem jubileuszowej edycji były dwie specjalnie przygotowane wystawy w przestrzeniach miejskich. Wszystko po to, by jak największa liczba osób mogła zapoznać się z wartościową twórczością uczestników konkursu poruszających fundamentalne kwestie każdego człowieka. Dzięki wystawom  można zobaczyć  jak artyści postrzegają tytułowy temat siedmiu grzechów głównych w różnorodnych technikach malarskich, graficznych i literackich. Wielkoformatowe plansze z pracami zostały wyeksponowano w przestrzeni miejskiej Dąbrowy Górniczej. Oryginały prac tegorocznych laureatów zostały zaprezentowane w sali wystawowej Pałacu Kultury.