Bitwa 1939

W dniu 18 kwietnia br. w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie miała miejsce prelekcja przygotowana przez p. Agatę Wawrzyniak i p. Krzysztofa Żabierka dotycząca ,, Bitwy pod Sompolnem 1939 roku”.
Teren Wielkopolski w czasie kampanii wrześniowej broniony był przez Armię Poznań pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby. Gdy 1 września wojska hitlerowskie uderzyły na Polskę, zadaniem jaki stało przed Armią Poznań była obrona terenów Wielkopolski, z utrzymaniem ciągłej styczności z sąsiadującymi jednostkami Armii ,, Łódź” i ,, Pomorze”. Przeważające siły armii niemieckiej zmusiły do wycofywania sąsiednich jednostek a co za tym idzie zmusiły Armię Poznań , do rozpoczęcia marszu na wschód, ku Warszawie.
Ariergardę Armii Poznań stanowiły oddziały Obrony Narodowej które dnia 12 września stoczyły bój na przedpolach Sompolna. Według dokumentów Centralnego Archiwum Wojskowego Oddział Obrony Narodowej ,, Opalenica” prowadził walki z nadciągającym od Wierzbinka niemieckim oddziałem, ze względu na przewagę nieprzyjacielską i działającą w mieście V kolumnę, zaczął się wycofywać. Wówczas na pomoc przybył pluton kolarzy ON Poznań I który przechylił szalę zwycięstwa na korzyść Polaków.
Prezentacja miała na celu przybliżyć losy zapomnianego wydarzenia sprzed ponad 75 lat. ( 76 lat przypada w tym roku) Starcie na przedpolach Sompolna odbyło się przy wielkim udziale społeczności miasta. Dlatego warto ukazywać waleczność obrońców miasta dając ich osoby jako przykład dla młodego sompoleńskiego społeczeństwa.