Zespół folklorystyczny Dębowiacy wyłonił się w roku 1995 z zespołu śpiewaczego Kwiaciarki. Pierwszym kierownikiem był Alfred Łukaszewski. Wówczas przez kilka lat zespół ćwiczył przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Sompolnie.
W 2005 roku funkcję kierownika zespołu objął mgr Artur Hyżak i prowadzi do dnia dzisiejszego.
Pierwszymi członkami „Dębowiaków” byli pani Krystyna Janiszewska, Zdzisława Grzymska, Kazimierz Gołdyn ,Ireneusz Cieszyński, Bolesław Wolski, następnie dołączali kolejni
Przez skład zespołu przewinęło się wiele znanych i zacnych postaci: Urszula Czyżewska, Maria Jankowska, Bożena Kisielewska, Teresa Daszkiewicz, Jan Kmieć, Kazimiera Bejma.
Czas płynie nieubłaganie i nie oszczędza również członków zespołu. Z bólem w sercach żegnaliśmy Zygmunta Michalskiego, Izabelę Nowakowską, Witolda Rolewicza, Jana Sałatę, Wandę Leśniewicz, Krystynę Bekier, Janusza Witkowskiego, Jadwigę Borowicz
Zespół folklorystyczny „Dębowiacy” ma w swoim repertuarze wiele obrzędów takich jak „Dożynki”, ”Potarczyny w karczmie”, „Podkoziołek”. W 2000 r. kapela zespołu brała udział w 34-tym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą zyskując wiele pochlebnych opinii. Za największe osiągnięcie 2003 roku „Dębowiacy” uważają udział w VII Festiwalu Obrzędów Weselnych, ”Biesiada weselna-Węgrów 2003”. Zdobyli tam 3 miejsce, wydarzenie to transmitowała TVP program 1. Na swoim koncie artyści amatorzy, członkowie „Dębowiaków” mają także inne sukcesy. Na VII Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej-Kamień Pomorski 2003, kapela zdobyła pierwsze miejsce. Natomiast w czasie XX Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnobrzegu artyści z Sompolna wyróżnieni zostali specjalnym pucharem i dyplomem honorowym. Na XXI Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych Kaczory-Piła wśród amatorskich zespołów ludowych z terenów Polski północno-zachodniej zdobyli pierwsze miejsce i uzyskali awans na Ogólnopolskie występy w Tarnogrodzie. Uświetnili także uroczyste otwarcie Domu Kultury i Izby Muzealnej Zofii Urbanowskiej w Kowalewku. Na VII Przeglądzie Amatorskich Zespołów ,Kapel i Śpiewaków ludowych w Szamocinie w 2007roku Pani Izabela Nowakowska w kategorii solistów otrzymała Puchar Starosty. W 2008 roku zespół zdobył pierwsze miejsce na Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Kazimierzu Biskupim za obrzęd dożynkowy. W 2009 roku zespół występował w Toruniu na Międzynarodowym Spotkaniu Muzyka Ludów Europy gdzie otrzymał nagrodę dla najsympatyczniejszego zespołu , a członkowie zespołu nawiązali znajomości z zagranicznymi gośćmi m.in. zespołami z Litwy, Czech, Bośni czy Turcji. W tym samym roku zespół na Przeglądzie Ludowych Zespołów Tanecznych „O lampkę solną” w Kłodawie otrzymał wyróżnienie. W 2010 zespół brał udział w warsztatach „Spotkanie z tradycją”, których celem było zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu pieśni, tańców i obrzędów dożynkowych na Kujawach. W tym samym roku zespół po raz kolejny zajął pierwsze miejsce na Przeglądzie Małych form teatralnych w Kazimierzu Biskupim za obrzęd weselny, natomiast pan Bolesław Wolski otrzymał nagrodę specjalną za świetne aktorstwo. Zespół uczestniczył także w Międzynarodowych Spotkaniach z folklorem w Gnieźnie i Toruniu. Gościnnie wystąpił w Świnoujściu gdzie po serii koncertów uzyskał klucze do miasta Świnoujście. Ich społeczną, bezinteresowną pracę doceniła Rada Powiatu-odznaczając zespół- „Za zasługi dla Powiatu Konińskiego” w 2013 roku.
Dwadzieścia lat istnienia zespołu Dębowiacy to czas, w którym zdobył on uznanie i popularność.